Limited Time Sale$329.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209073243 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $220.00 | Model Number | 209073243 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP 23.8" All-in-One Desktop takes caring for the planet to the next level. This contemporary, ultra-slim desktop was designed with the planet in mind, while turning your to-do lists into to-done lists with the reliable processing power of the AMD Athlon Silver 7120U, upgraded memory, and enhanced multitasking features for heightened performance. Plus, this HP desktop is EPEAT Gold registered and ENERGY STAR certified. HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 1-year limited technical support for software and initial setup with 24-hour, 7 days a week web support when shipped from and sold by Amazon.com. ENERGY STAR and the ENERGY STAR mark are registered trademarks owned by the U.S. Environmental Protection Agency. Based on U.S. EPEAT® registration according to IEEE 1680.1-2018 EPEAT®. EPEAT® status varies by country. Visit www.epeat.net for more information.
| UPC | 197192365793 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP 23.8 inch All-in-One Desktop PC 24-cr0010 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Style Name | Non Touchscreen |
| Item Weight | 11.61 Pounds |
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | 24-cr0010 |
| Speaker Type | Built-in stereo speakers |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP 23.8 inch All-in-One Desktop PC 24-cr0010, Keyboard, Monitor, Mouse |
| Item Dimensions | 21.28 x 7.33 x 16.11 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Athlon™ Silver 7120U Processor |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | AMD Athlon XP |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 90 Watts |
| Security Features | Windows Defender Antivirus, Windows Security (Firewall, Virus & Malware Protection, App & Browser Control) |
| Specification Met | Energy Star |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Printer, Speaker, Headphone, Smartphone, Projector |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Speaker Description | Built-in stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard wired QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 2 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | All in One |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form