Limited Time Sale$227.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209080700 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $152.00 | Model Number | 209080700 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Name: 14" Laptop - Intel Processor N150Key SpecificationsBrand: HPModel Number: 14-dq6011dxYear of Release: 2025Color Options: Natural Silver / Sky Blue / Honey LavenderScreenDisplay Type: LEDScreen Size: 14 inchesResolution: 1366 x 768 (HD)Touch Screen: NoBrightness: 250 nitsSurface: Anti-glareColor Gamut (sRGB): 62.5%ProcessorCPU: Intel Processor N150Cores: Quad-coreMax Speed: Up to 3.6GHzGraphicsGraphics Card: Intel GraphicsType: IntegratedMemory & StorageRAM: 16GB DDR4Storage: 128GB UFS + 256GB Micro SD cardOperating SystemOS: Windows 11 ProWireless ConnectivityWi-Fi 6 (2x2)Bluetooth 5.4Ports & Slots1 x HDMI 1.42 x USB-A 3.01 x USB-C 3.11 x Headphone/Microphone Combo Jack1 x Media Card Reader1 x AC Smart PinBattery Life (Up To):11.5 hours total11 hours 30 minutes (video playback)9 hours (wireless streaming)MultimediaFront Camera: 720pMicrophone: Built-inSpeakers: Custom-tuned dual stereo speakersChargingHP Fast Charge: 0% to 50% in about 45 minutesDimensions & WeightSize: 12.76 x 8.86 x 0.71 inchesWeight: 3.24 poundsWarranty1-Year Manufacturer's WarrantySoftware1 Year Microsoft Office 365: Pre-installed
| UPC | 197961698893 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Honey Lavender |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 14 Inch Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP Laptop |
| Model Number | HP 14 Inch Laptop |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Accessories, Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 0.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | N150 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Celeron |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD webcam |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, SD card, Wi-Fi, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 150 |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 0.78"W x 8.89"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Lightweight, MS Office Lifetime, Microsoft Copilot, Wi-Fi 6 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form