Limited Time Sale$677.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209095178 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $451.60 | Model Number | 209095178 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Attention: Our specialization focuses on custom configured computers. The original package box might be opened to install an upgrade to meet the advertised specifications. Modified products have been professionally tested and resealed.PC Series: HP OmniBook 7 Flip 2-in-1 LED-backlit LaptopExcellent Performance·Processor: Intel Core Ultra 7 258V 8-Core(Up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache,8 cores,8 threads)·Graphics: Intel Arc Graphics 140VGB Shared·Memory: 32GB DDR5 SDRAM 8533 MHz·Storage: 512GB NVMe M.2 SSD·Operating system: Windows 11 HomeBetter Experience·Display: 16" LED-backlit (1920 x 1200) IPS 400 nits micro-edge, 100% DCI-P3, 60Hz·Touchscreen: Yes·Camera: 5MP + IR Camera with Privacy Shutter·Keyboard: Backlit Keyboard·Communications: Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3Ports and Slots1 x USB Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps Type-C support Power Delivery / DisplayPort / Power-off Charging through USB Type-C1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support Power Delivery / DisplayPort / Power-off Charging / 10Gbps2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A support 10Gbps1 x HDMI v2.11 x Headphone/Microphone Combo Jack1 x USB-C Power JackBattery: 4 Cell 68 Wh, Up to 6 hours on average usageSize and Weight: 14.02 x 9.67 x 0.61 inches, 3.95 lbsColor: Glacier silver65W AC Adapter, 32GB USB Drive included
| UPC | 196786042676 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Glacier silver |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | OmniBook 7 Flip 2-in-1 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 8543 MHz |
| Model Number | 16T-AU000 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | AC Adapter, 32GB USB Drive |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 258V |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, stylus, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 8533 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics 140V |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.04"L x 9.68"W x 0.64"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form