Limited Time Sale$545.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209098491 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $364.00 | Model Number | 209098491 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: 13th Gen Intel Core i3 1.2GHz 8 Core Processor (10MB Intel Smart Cache, up to 4.50GHz, with IPU) Graphics: Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Memory: 32 GB DDR4 SDRAM Hard Drive: 1TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive Optical Drive: No Display: 17.3" diagonal, anti-glare, 300 nits, 60% NTSC Connectivity: Realtek RTL8821CE 802.11 a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi and Bluetooth 4.2 Audio: Dual speakers Keyboard: Standard Keyboard, Full size with numeric keypad, US English Built-in HD Webcam: HP True Vision 720p HD camera with integrated digital microphone Media Drive: MicroSD media card reader Ports: 1 x USB Type-C 5Gbps signaling rate 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 x HDMI 1 x Headphone / Mic Combo Jack Battery: Up to 9 Hours Color: Silver Dimensions L x W x H (inches): 15.78 x 10.15 x 0.78 inches Weight: 4.6 lbs
| UPC | 194850708152 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Essential |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1366 x 980 pixels |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | Essential |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i3 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, headphones, and other accessories with USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad, US English |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB-C, USB-A, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form