Limited Time Sale$797.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 208618853 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $531.60 | Model Number | 208618853 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Disclaimer: Rock eDigital specializes in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.Series: HP 27-cr100 Series 27 inch All-in-One Desktop ComputerProcessor: 12-Core Intel Core Ultra 7 155U (Base Clock 2.4GHz, Max Turbo to 4.8GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache, 12 cores, 2 P-Cores, 8 E-Cores, 14 threads)Built-In Display: 27" diagonal widescreen 1920 x 1080 IPS LED-backlit 300 Nits three-sided micro-edge, anti-glare, 300 nits, 99% sRGB Anti-Glare DisplayMemory: Upgraded to 16GB DDR5 RAM 4800MHzHard Drive: Upgraded to 512GB NVMe M.2 SSD Optical Drive: No Optical DriveGraphics: Intel Iris Xe Graphics GraphicsOperation System: Windows 10 ProWireless Connectivity: Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.3 ComboAudio: Build-in Stereo speakersCamera: 720p HD CameraKeyboard And Mouse: HP 310 Black Wired Keyboard and mouse comboPorts: 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C support 5Gbps, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps, 2 x USB 2.0 Type-A; 1x HDMI v1.4; 1 x RJ45 10/100/1000 Mbps LAN;1 x Microphone/Headset Jack, 1 x DC powerDimensions & Weight: 20.35 x 24.11 x 7.34 inches , Weight 14.81 lbs, Jet BlackAccessories: Power Adapter, Free Rock eDigital 32GB USB3.0 Drive
| RAM | 16 GB DDR5 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Jet Black |
| Series | 27-cr100 |
| Processor | 2.4 GHz core_i7 |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Item Weight | 14.78 pounds |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | 27-CR1 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Package Dimensions | 29 x 19 x 10 inches |
| Computer Memory Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Number of Processors | 12 |
| Max Screen Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Number of USB 20 Ports | 2 |
| Number of USB 30 Ports | 3 |
| Standing screen display size | 27 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form