Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117576 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209117576 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
LAPTOP
| UPC | 753582689254 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 14" Chromebook |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4.5 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 14" Chromebook |
| Power Device | Rechargeable Battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Screen Finish | smooth |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR4 |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Mice, keyboards, external storage devices, printers, displays, and other accessories that interface with USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Celeron Processor |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90-Day |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Small Microphone Array |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.86"L x 8.7"W x 0.84"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Portable |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form