Limited Time Sale$137.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094075 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $91.60 | Model Number | 209094075 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 195122040222 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Pink |
| Voltage | 45 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 14-stream |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.17 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 14-stream-rose gold |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | hp laptop |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Dual speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | n4000 |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Celeron N4000 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Mice, Keyboards, External Displays, Storage Devices, Headphones, Printers (via USB or wireless) |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 2.6 GHz |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Speaker Description | Dual speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | built-in |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Battery Average Life Standby | 11 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 8 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.27"L x 8.9"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office |
| Notebook Pointing Device Description | Standard touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form