Limited Time Sale$1,013.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209078072 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $676.00 | Model Number | 209078072 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Ultra 7 255U Cores: 12 Threads: 14, up to 5.2 GHz Graphics: Intel Graphics System: Windows 11 Memory: Up to 64GB RAM Hard Drive: Up to 2TB Storage No Optical Drive Display: 17.3 inch, Brightview, HD+ (1600 x 900) 250-Nits Display Touchscreen: Yes Fingerprint: Yes Connectivity: WiFi 6 + Bluetooth 5.4 Audio: HD Audio with Stereo Speakers Keyboard: Full-size Backlit Keyboard with numeric keypad HD Webcam: HP True Vision HD camera Ports: 1x USB Type-C 2x USB Type-A 1x HDMI 1.4b 1 AC smart pin 1x Headphone/Microphone Combination Jack Bundle: 1x Wowpc Recovery USB
| UPC | 194850151132 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2026 |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | AI 17 |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 5.2 GHz |
| CPU Model Number | Ultra 7 255U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Others |
| Graphics Ram Type | DDR5 RAM |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.81"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Copilot AI, Fingerprint Reader, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form