Limited Time Sale$269.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094209 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $180.00 | Model Number | 209094209 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWDetailed Configuration:Substantial high-bandwidth 8GB RAM to smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. A flash-based 256GB SSD has no moving parts, resulting in faster start-up times and data access, no noise, and reduced heat production and power draw on the battery.【Key Specifications】Processor (CPU): AMD Ryzen 5 5500UMemory: 8GB RAM Storage: 256GB SSD Display Size (inches): 17.3Display Resolution: 1920 x 1080Graphics Card: Integrated - AMD Radeon GraphicsOperating System: Windows 11 S【Additional Information】Touch Screen: NO2-in-1 Design: NOBacklit Keyboard: NOPorts: 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate, 1 x SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate, 1 x HDMI 1.4b, 1 x Headphone/microphone Combo JackConectivity: Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac) & Bluetooth 4.2Battery: 3-cell 41 Wh Lithium-ionDimensions (inches): 15.78 x 10.15 x 0.78Weight (lbs): 5.25
| UPC | 197498126166 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.25 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, USB Hub |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 5500U |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, USB Devices, Wireless Devices |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| CPU Model Generation | Lucienne |
| Graphics Description | AMD Radeon Graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form