Limited Time Sale$755.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209093624 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $504.00 | Model Number | 209093624 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Bigger screen, smaller footprintThe HP 17.3 inch Touchscreen Laptop PC isabout sustainability whileblending performance andcomfort.Brand:HPSeries: HP 17-cn4065clColor: SilverDisplayDisplay Type:LEDScreen Type:IPSScreen Size:17.3 inchesScreen Resolution:1600 x 900 (HD+)Touch Screen:YesBrightness:250 nitsProcessorProcessor Brand:IntelProcessor Model:Intel Core 7 150UProcessor Model Number:150UCPU Boost Clock Frequency:5.4 gigahertzNumber of CPU Cores:10-coreGraphicsGraphics Type:IntegratedGPU Brand:IntelGraphics:Intel GraphicsMemorySystem Memory (RAM):16GB / 32GB / 64GBType of Memory (RAM):DDR4System Memory RAM Speed:3200 megahertzStorageStorage Type:SSDTotal Storage Capacity:1TB / 2TB / 4TBSolid State Drive Interface:PCIeCompatibilityOperating System:Windows 11 ProConnectivityDisplay Connector(s):1 x HDMI 1.4Number of HDMI Outputs (Total):1USB Ports:1 x USB-C 3.0, 2 x USB-A 3.0Number of USB Ports (Total):3Headphone Jack:YesMicrophone Input:YesWireless Connectivity:Bluetooth, Wi-FiWireless Networking Standard:Wi-Fi 6Number Of Ethernet Ports:0PowerBattery Life (up to):10.75 hoursCameraFront-Facing Camera:YesFront Facing Camera Video Resolution:720pBuilt-In Microphone:YesFeatures2-in-1 Design:NoBacklit Keyboard:YesNumeric Keypad:YesMedia Card Reader:NoAudio Technology:HD Audio with stereo speakersSecurity Features:Privacy cameraDimensionsProduct Height:0.81 inchesProduct Width:15.78 inchesProduct Depth:10.15 inchesProduct Weight:4.84 pounds
| UPC | 198122469123 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 17-cn4065cl |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Form Factor | Netbook |
| Item Weight | 4.84 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 17-cn4065cl |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core 7-150U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 0.81"W x 10.15"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form