Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117488 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209117488 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Thoughtfully crafted, the HP 17 Laptop PC blends style with performance and comfort. With its sleek, stylish design, full-sized keyboard and integrated numeric keypad, this eye-catching laptop looks as good as it performs and lets you work comfortably from anywhere. Enjoy your photos, movies, and games with the crisp quality of 1.4 million pixels on a 17.3-inch diagonal, HD+ (1600 x 900) screen (1). Enjoy fast performance and modern graphics thanks to the powerful combination of the 11th Generation Intel Core i3-1115G4 processor (2) and Intel UHD Graphics (3). With its 256 GB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive (4), your HP computer laptop offers the storage you need with up to 15x faster performance than a traditional hard drive (5), plus 4 GB of DDR4-2666 MHz RAM (1 x 4 GB) to get things done. This HP laptop computer takes work and play to new levels with up to 8 hours of battery life (6). Plus, recharge your laptop up to 50% in approximately 45 minutes with HP Fast Charge (7). The latest Windows 11 Home OS comes pre-installed, and features secure boot-ups, increased responsiveness, and advanced protections to defend against the latest cyber threats (1). Stay connected with an 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi and Bluetooth combo (9) (10). Additionally, your notebook laptop is covered by a 1-year limited warranty. Keep up the productivity from anywhere. This Windows 11 laptop has everything you need for clear, vibrant video calls with an HP TrueVision HD camera, integrated digital microphone (11), and custom-tuned dual speakers. Do the environment—and your wallet—a favor with an HP laptop that’s ENERGY STAR certified (12) and EPEAT Silver registered (13) to meet strict energy efficiency standards.
| UPC | 196548502288 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop 17-by4025nr |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Netbook |
| Item Weight | 5.25 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | BrightView |
| Manufacturer | Hewlett-Packard |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 68W07UA#ABA |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Laptop 17-by4025nr |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Item Type Name | Laptop |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 4.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-1115G4 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Touchpad Feature | Numeric Keypad |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1600 x 900 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Display Technology | HD+ |
| Hardware Interface | 802.11 ac/b/g/n, Bluetooth, HDMI, USB 2.0 Type A, USB 3.0 Type A |
| Memory Clock Speed | 4.1 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | HD Audio with stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty, 90 days limited technical support for software and initial setup (from date of purchase) |
| Wireless Compability | 802.11a/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | 4 GB DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Built-in |
| Optical Storage Device | No Optical Storage Device |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Battery Average Life Standby | 8 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.72"L x 0.96"W x 16.33"Th |
| Automatic Backup Software Included | HP Audio Switch, HP BIOS Protection, HP Connection Optimizer, HP Support Assistant, myHP |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Display: 17.3-inch diagonal, HD+ (1600 x 900), BrightView, Internal storage: 256 GB PCIe NVMe M.2 SSD, Memory: 4 GB DDR4-2666 MHz RAM (1 x 4 GB), Operating system: Windows 11 Home, Processor: 11th Generation Intel Core i3-1115G4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form