Limited Time Sale$359.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209084798 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $240.00 | Model Number | 209084798 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: 13th Gen Intel i3-N305 8 Core Processor (10MB Intel Smart Cache, up to 3.8GHz, with IPU) Graphics: Integrated Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Home Microsoft Copilot: Kickstart your creativity and productivity with Microsoft Copilot.Complements your capabilities and creativity with intelligent assistance and relevant answers. And now with the Copilot key, you can access this AI-powered intelligent assistant with a single press of a button. Use Microsoft 365 online: no subscription needed. Just sign in at Office.com Memory: Up to 32GB DDR4-3200 MHz RAM Hard Drive: Up to 2TB SSD M.2 PCIe NVMe Display: 17.3" HD+ (1600 x 900) IPS Anti-Glare Display Connectivity: Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.3 combo Audio and Speakers: HD Audio with stereo speakers Keyboard: Full-size keyboard with numeric keypad, natural silver finish, English Security:Camera privacy shutter Built-in HD Webcam:Integrated HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Ports: 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) 1 x Headphone/microphone combo 1 x HDMI 1.4 1 x AC smart pin Color: Silver Dimensions L x W x H (inches): 15.78 x 10.15 x 0.78 Weight: 4.6 lbs
| UPC | 194850368288 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 17 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | i3-N305 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-N305 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1600x900 |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, headphones, and other USB/HDMI/Wi-Fi/Bluetooth compatible devices |
| Display Technology | LCD |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Seller |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1600 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 0.78"W x 10.15"Th |
| Other Special Features of the Product | Webcam, Wifi |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form