Limited Time Sale$269.88 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113092 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $179.92 | Model Number | 209113092 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 657768053740 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP laptop 17-cn0026nr |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Battery Life | 8.45 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP laptop 17-cn0026nr |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP laptop 17-cn0026nr |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 17 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel Iris Xe |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1135G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless accessories |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 4.2 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | custom-tuned dual speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Battery Average Life Standby | 8.75 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | HP Audio Switch, HP BIOS Protection, HP QuickDrop, HP Support Assistant, myHP |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form