Limited Time Sale$335.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209073248 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $223.60 | Model Number | 209073248 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 196548530298 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop 17 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.52 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU Codename | Gemini Lake |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel Pentium Silver or Celeron N-series (Gemini Lake Refresh) |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | 17-cn |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP laptop |
| Screen Finish | glossy or smooth |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Pentium Silver N5030 |
| Operating System | Windows 11 Pro in S mode |
| Processor Series | Pentium |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1600x900 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | external displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LED-backlit LCD |
| Hardware Interface | HDMI, USB Type C |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 605 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 801.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Handheld or Built-in |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 25 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 0.81"W x 10.15"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form