Limited Time Sale$347.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209095747 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $231.60 | Model Number | 209095747 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP 15.6" HD Laptop, Intel Core i7-1065G7 Processor, 8GB Memory, 256GB SSD, Windows 10 Home
| UPC | 193905786800 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR DRAM |
| Model Name | 15-dy1971cl |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Ice Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 15-dy1971cl |
| Power Device | AC adapter (likely), potential USB charging |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP 15.6' Laptop, AC Power Adapter, Protection Documentation, Windows 10 Home Software |
| Screen Finish | matte/anti-glare |
| Series Number | 15 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Headphone output |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1065G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i7 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | present |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Displays, Mice, Keyboards, Storage Devices, Printers, and Other Accessories (compatible with USB 3.1, HDMI, and Bluetooth 5.0) |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Plus |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 256GB PCIe NVMe SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 39 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Graphics |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form