Limited Time Sale$388.20 cheaper than the new price!!
| Management number | 209079274 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $258.80 | Model Number | 209079274 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested Processor: Intel Core i7-1255U Processor (12th Gen, up to 4.7 GHz, 12MB Cache, 10-Cores) Display: 15.6" FHD (1920 x 1080) Display Graphics: Integrated Intel graphics Operating System: Windows 11 Home Memory: 8GB DDR4 RAM Hard drive: 512GB Solid State Drive Wireless: Wi-Fi 6 and Bluetooth Ports & Slots: 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A Color: Natural Silver Battery: 3-cell 45 watts Lithium-ion polymer Dimensions: 14.17 x 9.29 x 0.73 inches Weight: 3.52 lbs Accessories: w/256gb 9H docking station
| UPC | 193905533145 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | HP 15 |
| BuiltIn Media | Docking Station |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1255U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays (HDMI), Mice (USB), Keyboards (USB), Storage devices (USB Type-A, Type-C), Printers (Wi-Fi, Bluetooth), Docking station (256GB 9H) |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form