Limited Time Sale$227.98 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071065 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $151.99 | Model Number | 209071065 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWDetailed Configuration:Substantial high-bandwidth 8GB RAM to smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. A flash-based 256GB SSD has no moving parts, resulting in faster start-up times and data access, no noise, and reduced heat production and power draw on the battery.Key Specifications:Screen Size (inches): 15.6Screen Resolution: 1920 x 1080Touch Screen: NO2-in-1 Design: NOProcessor (CPU): Intel Core i5 1235USystem Memory (RAM): 8GB RAM Storage: 256GB SSD Graphics Type: IntegratedGraphics: Intel Iris Xe GraphicsOperating System: Windows 11 HomePorts: 1 x HDMI 1.4,2 x USB Type-A(5Gbps signaling rate),1xUSB Type-C(5Gbps signaling rate),1x Headphone/microphone combo,1xAC smart pinBacklit Keyboard: NOFingerprint Reader: NOConectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 wireless cardBattery: Lithium-ionDimensions (inches): 14.17 x 9.29 x 0.73Weight (lbs): 3.52
| UPC | 197192998427 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter/power supply, Documentation, 64GB USB Flash Drive |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i5 1235U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touch Screen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, audio devices, and wireless devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Description | Intel Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Non-Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 4400 MHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Headphone/Microphone |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form