Limited Time Sale$245.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209101194 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $164.00 | Model Number | 209101194 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Celeron N4500 Processor, 2-Core processor (2 Cores, 2 Threads, Up to 2.8 GHz, 4MB Cache) Graphics: Integrated Intel UHD Graphics Operating System: Windows 11 Pro Memory: 16GB DDR4 RAM Hard Drive: 640GB Storage (128GB SSD + 512GB External) Display: 15.6" FHD (1920 x 1080) LED, Micro-Edge Display, 250 nits Connectivity: Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.2 Keyboard: Standard Keyboard, Full size with numeric keypad Webcam: HD 720p Webcam Ports: USB Ports: 2 x USB 3.2 Gen 1 (Type-A) 1 x USB 3.2 Gen 1 (Type-C) Network Ports: 1 x Ethernet LAN (RJ-45) ports 1 x MicroSD Card Reader Video Ports: 1x HDMI Audio Ports: 1 x Headphone/Microphone Combo Jack 1 x Power connector Battery: Up to 9 Hours, 41 Wh Battery capacity, Lithium-Ion (Li-Ion) Battery technology, 3 cells Color: Silver Dimensions (L x W x H): 14.09 x 9.53 x 0.78 inches Weight: 3.84 lbs Speakers: Dual Stereo Speakers AC Adapter: 45-watt Bundle: 1 x 512GB External Hard Drive 1 x Microfiber Cloth 1 x Hotkey Sticker
| UPC | 194850360923 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | GDDR4 |
| Model Name | G9 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | G9 |
| HardDrive Size | 640 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Celeron |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 9.53"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form