Limited Time Sale$239.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209101895 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $160.00 | Model Number | 209101895 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 194850421280 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Honey Lavender |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | UltraBook |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | UltraBook |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1.1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| CPU Model Number | Intel Processor N150 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.7"L x 8.8"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form