Limited Time Sale$233.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096516 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $155.60 | Model Number | 209096516 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Celeron N4120 (up to 2.6 GHz burst frequency, 4 MB L2 cache, 4 cores, 4 threads)
| UPC | 194850609428 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Snow White |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Premium |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Celeron |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | Premium |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Power Adapter |
| Screen Finish | Matte/Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Dual speakers, built-in microphone array |
| HardDrive Size | 576 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N4120 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron |
| Audio Output Type | internal |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, wireless devices |
| Display Technology | LED |
| Speaker Description | Dual Speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, Non-backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Seller Warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Maximum Display Brightness | 220 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.7"L x 0.7"W x 8.8"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home 64-bit |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form