Limited Time Sale$450.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209078358 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $300.00 | Model Number | 209078358 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
A collaborative approach to work requires a powerful, secure, and durable laptop that keeps users connected and productive in any setting. Meet the demands of your multi-task, multi-place workday with the lightweight and beautifully designed HP EliteBook 840 G7.
| UPC | 195122875923 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 230 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | EliteBook 840 G7 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 1.32 Kilograms |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 23 Hours |
| Chipset Type | Intel chipset (HM470, Q470, or QM570 likely) |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 240K1US#ABA |
| Video Output | HDMI or USB-C |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Documentation |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Extended, On-Site |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-10210U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | true |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays (HDMI or USB-C), mice, keyboards, storage devices, printers, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 1.6 GHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Numeric Keypad, Touch Pad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Handheld microphone (laptop-integrated) |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 53 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.7"L x 8.5"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form