Limited Time Sale$221.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209127063 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $148.00 | Model Number | 209127063 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | HOTWAV |
|---|---|
| Color | Black |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | R9 Ultra 5G |
| Model Year | 2025 |
| Screen Size | 11 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HOTWAV |
| Model Number | R9 Ultra 5G |
| Battery Power | 20080 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | 9V 2.22A Standard Charger*1, 3A Data Cable*1, Aluminum Alloy Stand*1, Portable Wrist Strap*1, Black R9 Ultra 5G Tablet*1, Tempered Glass Screen Protector*1, Stylus Pen*1, User Manual*1, Warranty Card*1 |
| Warranty Type | Extended |
| Processor Brand | Unisoc |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | ARM |
| Battery Capacity | 20080 Milliamp Hours |
| CPU Model Number | S713 |
| Operating System | Android 15 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Wireless Provider | T-Mobile |
| Camera Description | Night Vision, Rear,Front |
| Compatible Devices | Headphones, Keyboard, Mouse, Stylus |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Cellular Technology | 5G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Cellular, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 5 years |
| Graphics Coprocessor | Mali-G57 MC2 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 2-year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Processor Description | Unisoc S713 |
| Supported Audio Format | MP4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Cellular, LTE, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Kids |
| Display Resolution Maximum | 1200*1920 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 450 Nit |
| GPS Geotagging Functionality | BEIDOU,GLONASS,Galileo,GPS |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Front Photo Sensor Resolution | 16 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 4.5 Watt Hours |
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.59"L x 7.17"W x 0.7"Th |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 2 TB |
| Other Special Features of the Product | Expandable Storage, Fast Charging, Phone Call Functionality, Stylus Support, Supports USB OTG |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 64 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form