Limited Time Sale$35.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209162862 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $23.60 | Model Number | 209162862 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | hohem |
|---|---|
| Color | Black |
| Model Name | hohem mic 01 |
| Item Weight | 15 Grams |
| Manufacturer | hohem |
| Model Number | hohem mic-01 |
| Power Source | Battery Powered |
| BuiltIn Media | Wireless Lavalier Microphone |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Connector Type | USB Type-C |
| Frequency Range | 30MHz 300 mhz |
| Item Dimensions | 1.97 x 0.79 x 0.79 inches |
| Mfr Part Number | hohem mic-01 |
| Special Feature | 1-Touch Recording |
| Antenna Location | Voice Recording, Video Recording, Speech, Video Conference |
| Hardware Platform | Camera, Smartphone, Tablet |
| Maximum Frequency | 20 KHz |
| Minimum Frequency | 20 Hz |
| Compatible Devices | Camera, Laptop, Smartphone, Tablet |
| Enclosure Material | Metal, Plastic |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| SignaltoNoise Ratio | 64 dB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Microphone Form Factor | Lavalier |
| Connectivity Technology | Wireless |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form