Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209141879 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209141879 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Award-winning Hisense U8 Series Mini-LED TV just got even better. With Peak Brightness 1500 and more than double the local dimming zones as last year, along with Quantum Dot Color, Dolby Vision HDR, and Low Reflection panel technology, the U8 delivers unmatched brightness, contrast and detail. And, with Dolby Atmos and an upgraded 50w 2.1.2 multi-channel audio system, the U8 creates an immersive cinema experience in your home. In addition, the U8 is compatible with the new Wifi6Erouter protocol and includes a NEXTGEN TV ATSC 3.0 tuner making the U8 virtually future-proof. With the Google TV OS and Hands-Free Voice Control, searching for and playing all your favorite content is simple and seamless. Just say “Hey Google”. The U8 also got more upgrades for the gaming enthusiast including a 144Hz VRR panel, Dolby Vision Gaming and FreeSync Premium Pro for an enhanced gaming experience. And, better also just got bigger with the U8H now available in an 85” screen size.
| UPC | 888143017228 |
|---|---|
| Size | 100-Inch |
| Brand | Hisense |
| Color | Black |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 350 watts |
| Portable | No |
| Model Name | 100U8K |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 4K |
| Tuner Type | ATSC 3 |
| Audio Input | HDMI |
| Item Weight | 157.2 Pounds |
| Screen Size | 100 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | 2 AAA |
| Line Voltage | 100-240 VAC 50-60 Hz |
| Manufacturer | Hisense |
| Model Number | 100U8K |
| Model Series | U8K |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| BuiltIn Media | Power Cable, Remote Control, Stand, TV |
| Mounting Type | Table Mount |
| Response Time | 6 Milliseconds |
| Screen Finish | Flat |
| Signal Format | Digital |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Warranty Type | 2 year manufacturer |
| Connector Type | Ethernet, HDMI, USB |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Control Method | Remote |
| Video Encoding | HEVC (H.265), VP9 |
| Controller Type | Remote Control, Voice Control |
| Mfr Part Number | 100U8K |
| Total Usb Ports | 2 |
| Antenna Location | Indoor |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Google TV |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Power Consumption | 350 Watts |
| Compatible Devices | Gaming Console, Headphone, Speaker |
| Display Size Class | 100 Inches |
| Display Technology | LCD, LED, Mini Led, QLED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Total USB 20 Ports | 1 |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| Additional Features | Game Mode, Local Dimming, Multiple Voice Assistance, Wide Color Enhancer |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Speaker Description | 2.1.2 multi-channel audio with 50W total power, including front, center, rear/overhead speakers, and a built-in subwoofer |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 mm |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| HDR Format Supported | Dolby Vision, HDR10, HDR10+, HLG |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Internet Applications | Browser, Google TV, Prime Video, YouTube |
| Total Audio Out Ports | 2 |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Display Language Options | Spanish |
| Number of Audio Channels | 2.1.2 |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV, TV to Mobile |
| Display Backlight Setting | Full Array Local Dimming |
| Item Dimensions D x W x H | 3.5"D x 88"W x 50.6"H |
| Item Weight Without Stand | 157.2 Pounds |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming |
| Maximum Display Brightness | 1500 Nit |
| Number of Component Inputs | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Parental Control Technology | Remote |
| Display Backlight Technology | Mini-LED |
| Remote Required Battery Size | AAA |
| Speaker Maximum Output Power | 60 Watts |
| Motion Enhancement Technology | Motion Rate 480 |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| Number of CompositeVideo Inputs | 1 |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos, Imax Enhanced |
| Remote Required Battery Quantity | 2 |
| Picture Quality Enhancement Technology | Mini-LED Pro Full Array Local Dimming |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form