Limited Time Sale$227.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114610 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $152.00 | Model Number | 209114610 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | Empowered PC |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Envision S13 SFF Desktop |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Professional |
| Item Weight | 13.9 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | External |
| Manufacturer | Empowered PC |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | S13 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 3 5300G |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD R Series |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Windows 11 Pro security features |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Speaker |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Intel |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Memory Slots Available | 1 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, LAN, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 96 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form