Limited Time Sale$172.80 cheaper than the new price!!
| Management number | 209548970 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $115.20 | Model Number | 209548970 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The modern collection is all over the crystal diamond inside, crystal diamond and silver mirror reflect shine. It combines both the function and decoration to set your house.Features:- Finish: Clear- Material: MDF- Top Finish: Mirror- Top Shape: Square- Top Material: Mirror- Wood Type: MDF- Mirror Frame Shape: Irregular- Mirror Orientation: Vertical- Base Material: MDF- Room of Use: Living Room and Entry Way- Clear mirror finish- Sparkling clear crystals embedded into the frame- Clean lines- Contemporary design- TSCA VI Certification- Clear beveled mirror- Finished backSpecifications:- Product Dimensions: 24" H x 15" W x 15" D- Product Weight: 40.6 lbs- Top Dimensions: 15" W- Weight Capacity: (Top) 33 lbs- Mirror Dimensions: 33.3" H x 22.4" W x 0.16" D- Warranty: 2 Years
| UPC | 842814124615 |
|---|---|
| Base | Wood or Engineered Wood |
| Size | 24" |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Theme | Modern |
| Tilting | No |
| Base Type | Leg |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Mirrored |
| Brand Name | Elegant Decor |
| Item Width | 15 Inches |
| Model Name | Elegant Decor Modern 24" Clear Crystal Mirrored Accent Pedestal End Table |
| Style Name | Modern |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 41 Pounds |
| Manufacturer | Elegant Decor |
| Model Number | MF91020 |
| Table Design | End Table |
| Material Type | Engineered Wood |
| Extended Length | 35.5 Inches |
| Handle Material | Glass |
| Is Customizable | No |
| Item Dimensions | 15 x 15 x 24 inches |
| Number of Items | 1 |
| Furniture Finish | Mirror |
| Required Assembly | No |
| Top Material Type | Glass |
| Is Stain Resistant | No |
| Tabletop Thickness | 0.75 Inches |
| Frame Material Type | Glass |
| Included Components | Elegant Decor Modern 24" Clear Crystal Mirrored Accent Pedestal End Table |
| Is the item resizable | No |
| Ground To Item Distance | 34.5 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 24 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 15"D x 15"W x 24"H |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Specific Uses For Product | living rooms, bedrooms, office spaces |
| Recommended Uses For Product | Dining, Decorative Display |
| Maximum Weight Recommendation | 50 Pounds |
| Manufacturer Warranty Description | Please refer to product description or store page. |
| EU Spare Part Availability Duration | 5 Years |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form