Limited Time Sale$35.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209202540 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $23.60 | Model Number | 209202540 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | EBJ |
|---|---|
| Color | Black |
| Model Name | KX-801 |
| Manufacturer | EBJ |
| Model Number | KX-801-1 |
| Power Source | Battery Powered |
| Audible Noise | 65 Decibels |
| BuiltIn Media | Charging cable, Replaceable suction cups, Storage bag, Wireless microphone, receiver |
| Polar Pattern | Unidirectional |
| Connector Type | 3.5 mm Jack, 6.35 mm Jack |
| Frequency Range | 2.405GHz-2.485GHz |
| Mfr Part Number | KX-801 |
| Special Feature | Replaceable suction cups |
| Antenna Location | Karaoke |
| Hardware Platform | Karaoke Machine |
| Compatible Devices | Amplifier, Audio Mixer, Karaoke Machine, PA System, Speaker |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Number of Channels | 20 |
| Number of Batteries | 2 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| SignaltoNoise Ratio | 65 dB |
| Warranty Description | 2 Year eEBJ |
| Microphone Form Factor | Gooseneck |
| Connectivity Technology | 2.4g |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form