Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209129438 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209129438 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Brand: DUNU Model: DK 3001 BD(BrainDance) MMCX Cavity Material: Aerospace-Grade Aluminum Alloy Net Weight: Approx. 8.1 g (per side) Frequency Response:5 Hz-40 kHz Impedance:26Ω Sensitivity:108 dB/mW(@1kHz)、124dB/Vrms(@1kHz) THD: <0.5% @ 1 kHzDynamic Driver: Flexible Surround Bio-Diaphragm Dynamic Driver for Low and Sub-Bass Freguencies x 1 Balanced Armature Drivers: Custom Midrange Balanced Armatures x2 Custom High-frequency Balanced Armatures x 2 Planar Drivers: Custom Micro Planar Tweeters For Ultra-High Frequencies x 4Cable:4-Core Secondary Refined High-Purity Furukawa Occ copper Cable Length:1.2 m ±0.1 m Connector: Patented Catch-Hold MMCX ConnectorPlug:Q-Lock MINl Modular Plug systemIncludes Two Interchangeable Plugs (4.4mm Balanced, 3.5mm Single-Ended)
| Color | White |
|---|---|
| Impedance | 26 Ohms |
| Brand Name | Generic |
| Model Name | DUNU DK3001BD |
| Style Name | MMCX |
| Sensitivity | 108 dB |
| Manufacturer | DUNU |
| Model Number | DUNU DK3001BD |
| BuiltIn Media | Includes a newly designed carrying case, protective earphone storage pouch, cleaning brush, microfiber cloth, Candy eartips, and S&S eartips |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Cable Features | Detachable |
| Control Method | Remote |
| Earpiece Shape | Rounded Tips |
| Headphone Jack | 3.5mm+4.4mm |
| Is Autographed | No |
| Frequency Range | 5 Hz - 40 kHz |
| Number of Items | 1 |
| Audio Driver Type | Hybrid Driver |
| Compatible Devices | Music Production Equipment, Laptops, Desktops, Gaming Consoles, Tablets, Telephones, Smart Speakers, Televisions, Car Audio Systems, Cellphones |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Frequency Response | 40 KHz |
| Additional Features | Dual-System, Four-Way Precision Crossover, Zirconium-Ceramic Coated Shell, Flagship Glacier Low-Frequency Dynamic Driver, Custom Mid-High Balanced Armature Drivers, High-Performance Planar Ultra-High Drivers, Detachable Cable, Q-Lock Mini Interchangeable Plug System |
| Carrying Case Color | White |
| Warranty Description | 1 year |
| Carrying Case Material | Aerospace-grade aluminum alloy and zirconium ceramic |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wired |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Headphone Folding Features | In Ear |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form