Limited Time Sale$33.59 cheaper than the new price!!
| Management number | 209107701 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $22.40 | Model Number | 209107701 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Stellar Mount DUAL Spring LCD Monitor Arms with USB and Multimedia ports for: AOC C24G1A Desktop MonitorThe Stellar Mounts Elemental Spring Monitor Arm is stout in appearance and robust in performance. At the touch of a finger, the high-quality spring mechanism provides easy monitor arm movements, including up, down, extending and retracting to achieve the absolutely best ergonomic position. The convenient VESA plate with keyhole slots provides quick display mounting or removal. Desk clamp and through-hole grommet mounts are included. Cable management along the arm maintains a clean work area and wires organized. With USB and multi-media ports on its study base, data transmission, charging, and headphone use have never been so convenient!Specs & FeaturesMaterial: Steel, Plastic, AluminumSurface Finish: Powder CoatingColor: Matte BlackDimensions: 117x470x592mm (4.6"x18.5"x23.3")Fits Screen Sizes: 17"-32"Fits Curved Monitors: YesWeight Capacity: 20 lbs.VESA Compatible: 100x100,75x75Tilt Range: +70°~-45°Swivel Range: +90°~-90°Screen Rotation: +180°~-180°Arm Full Extension: 450mm (17.7")Installation: Grommet, ClampSuggested Desktop Thickness: Clamp:10~85mm Grommet:10~85mm (Clamp:0.39"~3.3" Grommet:0.39"~3.3")USB Port: 1xUSB 2.0 PortMulti-Media Port: MIC Port, Headphone PortCable Management: YesCertification: BIFMA
| UPC | 609670071084 |
|---|---|
| Brand | Stellar Mounts |
| Color | Powder Black |
| Model Name | Dual Mount for: AOC C24G1A |
| Manufacturer | Stellar Mounts |
| Model Number | Dual Mount for: AOC C24G1A |
| Mounting Type | Tabletop Mount |
| Item Dimensions | 4.4 x 36.9 x 23.2 inches |
| Mfr Part Number | Dual Mount for: AOC C24G1A |
| Compatible Devices | Monitors |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Additional Features | Curved |
| Warranty Description | 1 Year |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form