Limited Time Sale$69.44 cheaper than the new price!!
| Management number | 208121000 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $46.30 | Model Number | 208121000 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Axle shaft damaged or bearings worn out? This axle shaft directly replaces the original equipment on certain vehicles, complete with all necessary application-specific installation components. This part is compatible with the following vehicles. Before purchasing, enter your vehicle trim in the garage tool to confirm fitment. [Chevrolet Camaro: 1970] - [Chevrolet Chevelle: 1968, 1969, 1970, 1971, 1972] - [Chevrolet El Camino: 1968, 1969, 1970, 1971, 1972] - [Chevrolet Monte Carlo: 1970, 1971, 1972] - [Pontiac Firebird: 1970]
| Brand | Dorman |
|---|---|
| Model | Dorman 630-138A |
| Exterior | Ready To Paint If Needed |
| Item Weight | 17.71 pounds |
| Manufacturer | Dorman Products |
| OEM Part Number | 3969285 |
| Item model number | 630-138A |
| Product Dimensions | 30.5 x 7.87 x 7.87 inches |
| Manufacturer Part Number | 630-138A |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form