Limited Time Sale$41.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209190642 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $28.00 | Model Number | 209190642 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 702602192380 |
|---|---|
| Zoom | Digital Zoom |
| Brand | Nsoela |
| Color | Pink |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 24 Bit |
| Lens Type | Zoom |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Frame Rate | 30 FPS |
| Model Name | DC303A |
| Mount Type | Tripod |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | Fixed lens with wide-angle to telephoto capability (16X digital zoom) |
| Crop Factor | 2.7 |
| File Format | JPEG |
| Flash Modes | Automatic |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 2.8 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Aspect Ratio | 1.60:1 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | Built-In |
| Digital Zoom | 16 x |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Nsoela |
| Model Number | DC303A |
| Model Series | DC300 |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 0.01 x |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Camera Body & Accessories |
| Series Number | 303 |
| Warranty Type | Limited |
| Battery Weight | 10 Grams |
| Shooting Modes | Burst, Slow Motion, Timed, Timelapse |
| Remote Included | No |
| Special Feature | compact |
| Total USB Ports | 1 |
| Exposure Control | Automatic |
| Flash Sync Speed | 1/200 |
| Has Color Screen | Yes |
| Metering Methods | Evaluative |
| Video Resolution | 2160p |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Flash Memory Type | SD |
| Photo Sensor Size | 1/2.7-inch |
| Compatible Devices | Computers |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Normal |
| ExternalMemory Size | 32 GB |
| Image stabilization | Digital |
| Compatible Mountings | / |
| Display Fixture Type | Fixed |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 1 |
| Age Range Description | Kid,Teen,Adult |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection |
| Microphone Technology | MEMS |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Total Still Resolution | 48 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 48 MP |
| Manufacturer Part Number | DC303A |
| Display Resolution Maximum | 48 MP |
| Effective Still Resolution | 48 MP |
| Compatible Flash Memory Type | SD |
| Flash Memory Bus Interface Type | USB |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 32 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form