Limited Time Sale$47.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209191217 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $32.00 | Model Number | 209191217 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Zoom | Digital Zoom |
|---|---|
| Brand | CAMKORY |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Lens Type | Macro |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | J-DC10AF |
| Mount Type | Micro Four Thirds |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 10 Seconds |
| Camera Lens | 16X digital zoom, Macro lens with autofocus and image stabilization for low light performance |
| Crop Factor | 1.5 |
| File Format | AVI |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | Lithium Ion AA |
| Camera Flash | Built-In |
| Digital Zoom | 16 x |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | CAMKORY |
| Model Number | DC101 |
| Model Series | J |
| Optical Zoom | 16 x |
| BuiltIn Media | Camera Body & Accessories |
| Warranty Type | Extended |
| Battery Weight | 20 Grams |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | Automatic, Macro, Movie, Panorama |
| Special Feature | User-Friendly |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 1 |
| Exposure Control | Automatic |
| Has Color Screen | No |
| Video Resolution | 2160p |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Photo Sensor Size | 1/1.8-inch |
| Compatible Devices | Computers, Smartphones, Tablets |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| ExternalMemory Size | 32 GB |
| Image stabilization | Digital |
| Number of Batteries | 2 A batteries required. (included) |
| Compatible Mountings | Micro Four Thirds |
| Display Fixture Type | Fixed |
| Video Capture Format | AVI |
| Warranty Description | One Year Warranty |
| Age Range Description | teen, students, beginners, boys, girls, adults |
| Microphone Technology | Stereo |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Total Still Resolution | 48 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto, Cloudy, Daylight, Sunset, Tungsten |
| Connectivity Technology | USB |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 48 MP |
| Focal Length Description | 16x optical zoom |
| Manufacturer Part Number | CAM-101 |
| Specific Uses For Product | Vlogging |
| Display Resolution Maximum | 48 MP |
| Effective Still Resolution | 48 MP |
| Compatible Flash Memory Type | SD |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form