Limited Time Sale$23.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209199657 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $16.00 | Model Number | 209199657 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 719704217125 |
|---|---|
| Zoom | Digital Zoom |
| Brand | CAMKORY |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 24 Bit |
| Lens Type | Macro |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto and Manual Focus |
| Generation | 1 |
| Model Name | US-DC403L-S |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | LCD screen |
| Camera Lens | Compact digital camera lens with 16X digital zoom and 44-megapixel effective still resolution |
| File Format | AVI |
| Flash Modes | Automatic |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 120 Grams |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Professional |
| Write Speed | Up to 60 MB/s |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Camera Flash | Built-In |
| Digital Zoom | 16 x |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | CAMKORY |
| Model Number | DC403 |
| Model Series | DC403 |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 1 x |
| BuiltIn Media | Camera Body & Accessories |
| Aperture modes | F2.8 |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | Movie |
| Dots Per Screen | 3642 dots per square inch |
| Special Feature | Take Videos and Pictures, 16X Zoom, Anti Shake, Selfie, Compact for Travel, Lightweight, Easy of Use, Functional |
| Autofocus Points | 1 |
| Exposure Control | Automatic, Manual |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 1.8 f |
| Metering Methods | Center Weighted |
| Video Resolution | 1080p |
| Flash Memory Type | SD |
| Photo Sensor Size | 1/1.8-inch |
| Compatible Devices | USB Type-C compatible devices, microSD/SD card readers |
| Hardware Interface | MicroSD, Secure Digital Card |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Normal |
| Maximum Image Size | 44 MP |
| Real Angle Of View | 2.36 |
| Recording Capacity | 1 Hours |
| Continuous Shooting | 30.0 |
| ExternalMemory Size | 32.0 |
| Image stabilization | Digital |
| Wireless Technology | Radio Frequency |
| Compatible Mountings | Micro Four Thirds |
| Expanded ISO Maximum | 25600 |
| Expanded ISO Minimum | 80 |
| Maximum Focal Length | 16 Millimeters |
| Video Capture Format | 1080P |
| Warranty Description | One Year Warranty |
| Age Range Description | Kid |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection |
| Maximum Shutter Speed | 1 seconds |
| Minimum Shutter Speed | 1 seconds |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Total Still Resolution | 44 MP |
| White Balance Settings | Auto, Cloudy, Daylight, Fluorescent |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 44 MP |
| Digital Scene Transition | zoom |
| Flash Memory Speed Class | U1 or higher |
| Focal Length Description | 16 millimeters |
| Manufacturer Part Number | CAM-YRDUS403-9 |
| Specific Uses For Product | photography |
| Display Maximum Resolution | 1080 pixels |
| Display Resolution Maximum | 1080 Pixels |
| Effective Still Resolution | 44 MP |
| Flash Memory Installed Size | 32 GB |
| Compatible Flash Memory Type | microSD |
| Flash Memory UHS Speed Class | U1 or C10 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 32 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form