Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209199564 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209199564 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Zoom | Optical Zoom |
|---|---|
| Brand | CAMKORY |
| Color | Purple |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 24 Bit |
| Lens Type | Zoom |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Generation | 1 |
| Model Name | US-DC403L-S |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 30 |
| Viewfinder | Optical |
| Camera Lens | This digital camera features a lens with a high optical zoom range, allowing for detailed close-ups, and includes image stabilization technology to reduce blur in photos. |
| File Format | AVI |
| Flash Modes | Automatic, Fill Flash |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 0.26 Kilograms |
| Screen Size | 2.4 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Novice |
| Write Speed | >= 3 fps |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Camera Flash | Built-In |
| Digital Zoom | 16 x |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | CAMKORY |
| Model Number | DC403 |
| Model Series | US-DC403 |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 1 x |
| Video Output | USB |
| BuiltIn Media | Camera Body & Accessories |
| Series Number | 403 |
| Aperture modes | F1.8 |
| Focus Features | Contrast Detection |
| Shooting Modes | Automatic, Macro, Portrait |
| Dots Per Screen | 230000 |
| Remote Included | No |
| Special Feature | Take Videos and Pictures, 16X Zoom, Anti Shake, Selfie, Compact for Travel, Lightweight, Easy of Use, Functional |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 9 |
| Exposure Control | Automatic |
| Flash Sync Speed | 1/2000 |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 1.8 Millimeters |
| Metering Methods | Center Weighted |
| Video Resolution | 1080p |
| Flash Memory Type | SD |
| Lens Construction | 10 elements in 6 groups |
| Photo Sensor Size | 1/1.8-inch |
| Compatible Devices | Computers, Smartphones, Tablets |
| Hardware Interface | Secure Digital Card |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Normal |
| Maximum Image Size | 44 MP |
| Real Angle Of View | 148.4 Degrees |
| Recording Capacity | 1 Hours |
| Continuous Shooting | 5.0 |
| ExternalMemory Size | 32.0 |
| Image stabilization | Digital |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | Micro Four Thirds |
| Expanded ISO Maximum | 25600 |
| Maximum Focal Length | 7.36 Millimeters |
| Video Capture Format | AVI |
| Warranty Description | ONE YEAR |
| Age Range Description | Kid |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection |
| Maximum Shutter Speed | 1 seconds |
| Minimum Shutter Speed | Automático NA |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Total Still Resolution | 44 MP |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 44 MP |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Focal Length Description | 7.36mm |
| Manufacturer Part Number | DC403L-Purple |
| Specific Uses For Product | Photography, Videography |
| Display Maximum Resolution | 44 megapixels |
| Display Resolution Maximum | 44 MP |
| Effective Still Resolution | 44 MP |
| Flash Memory Installed Size | 32 GB |
| Compatible Flash Memory Type | microSD |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 32 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form