Limited Time Sale$566.81 cheaper than the new price!!
| Management number | 209911408 | Release Date | 2026/04/02 | List Price | $377.88 | Model Number | 209911408 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The D25773K 2-inch SDS MAX Combination Hammer, with its durable and hard hitting German engineered mechanism, delivers category leading 19.4 Joules of impact energy. Constant speed electronics allows the tool to maintain speed under load, even in the hardest concrete, while the patented E-Clutch system protects the user in bind up situations by stopping the rotation of the bit. This tool is ideally suited for horizontal and downward drilling for #7 - #14 rebar applications, core drilling up to 6-inch and chipping in any mid-to-lower wall and floor applications. Active Vibration Control technology also reduces vibration felt by the user for less fatigue and greater productivity. This tool comes Tag Ready, so users and companies can attach the DEWALT Tag and track its location virtually anywhere via the DEWALT Tool Connect app.
| UPC | 885911511063 |
|---|---|
| Color | Multi |
| Amperage | 15 Amps |
| Brand Name | DEWALT |
| Drill Type | Hammer Drill |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 34.8 Pounds |
| Manufacturer | DEWALT |
| Model Number | D25773K |
| Power Source | hand_powered |
| Material Type | Blend |
| Maximum Power | 300 Watts |
| Item Type Name | 2 Inch SDS MAX Rotary Hammer |
| Maximum Chuck Size | 2 Inches |
| Additional Features | Variable Speed |
| Included Components | D25773K |
| Drilling Capacity Wood | 6 Inches |
| Drilling Capacity Metal | 6 Inches |
| Manufacturer Part Number | D25773K |
| Global Trade Identification Number | 00885911511063 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form