Limited Time Sale$59.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209142222 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $40.00 | Model Number | 209142222 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Size | 14.1" |
|---|---|
| Brand | Desobry |
| Color | black |
| Portable | Yes |
| Model Name | Desobry 14.1 inch TV |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Tuner Type | ATSC |
| Audio Input | RCA |
| Screen Size | 14.1 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | rechargeable |
| Line Voltage | 110 VAC 60 Hz |
| Manufacturer | Desobry |
| Model Series | Desobry 14.1" Small TV |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| BuiltIn Media | Power Adapter, User Manual, car charger, portable TV |
| Mounting Type | Table Mount |
| Screen Finish | Matte |
| Signal Format | ATSC |
| Warranty Type | Limited |
| Connector Type | USB |
| Control Method | Remote |
| Video Encoding | MP4 |
| Controller Type | Remote Control |
| Total Usb Ports | 1 |
| Antenna Location | Home Viewing |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Compatible Devices | Laptop, Amazon Firestick, Roku, Slingbox, Game Consoles |
| Display Size Class | 14 Inches |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Built-In Speaker |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Speaker Description | 2.0 stereo |
| VESA Mount Standard | 100 x 150 mm |
| Warranty Description | 1 |
| Total Audio Out Ports | 1 |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | USB |
| Display Language Options | English |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Content Sharing Direction | TV to Mobile |
| Display Backlight Setting | [UNSPECIFIED, LOW, MEDIUM, HIGH, AUTO] |
| Item Dimensions D x W x H | 2"D x 2"W x 2"H |
| Remote Control Technology | Infrared |
| Specific Uses For Product | Living room, outdoor spaces, kitchen, office, RV, personal viewing |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Number of Component Inputs | 3 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Display Backlight Technology | CCFL |
| Remote Required Battery Size | CR2032 |
| Speaker Maximum Output Power | 30 Watts |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Number of CompositeVideo Inputs | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form