Limited Time Sale$1,799.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209118613 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,199.60 | Model Number | 209118613 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Supercharged Performance. AI ready.Our most powerful XPS for your most complex projects, featuring up to 80W of performance in a 16.3-inch form. Features up to NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 graphics and Intel® Core Ultra 7 processors.
| UPC | 884116478652 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Platinum |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | XPS 16 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 4.8 Pounds |
| Screen Size | 16.3 Inches |
| Battery Life | 28 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake-H |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Memory Speed | 7467 MHz |
| Model Number | 9640 |
| Power Device | AC Adapter |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Video Output | USB-C |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Documentation, Lithium Polymer Battery, XPS 16 (9640), power cord |
| Screen Finish | anti-reflection, anti-smudge |
| Series Number | 9640 |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 5.1 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 185H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Unknown |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Touchpad Feature | touch |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Gorilla Glass 3 protected camera |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that interface with USB, Thunderbolt, or Bluetooth |
| Display Technology | OLED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| LAN Port Bandwidth | 2500 Mbps |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Standard stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Description | GeForce RTX 4060 |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Multimedia |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Microphone Form Factor | Array microphone" or "Dual-array microphones |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 3840x2400 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.4"L x 14.1"W x 0.74"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Other Special Features of the Product | Anti-reflection, Anti-smudge, ExpressCharge, Gorilla Glass 3, Gorilla Glass Victus, InfinityEdge |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form