Limited Time Sale$1,199.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209110373 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $799.60 | Model Number | 209110373 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
XPS LaptopsPower your passions with premium, precision-crafted laptops with innovative features.
| UPC | 884116478621 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Platinum |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | XPS 14 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Screen Size | 14.5 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 9440 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Documentation, Lithium Polymer Battery, Power Cord, XPS 14 (9440) |
| Screen Finish | Minimized glare, edge-to-edge display |
| Series Number | 9440 |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 12 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 12 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 155H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Unknown |
| Touchpad Feature | true |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that connect via USB, Thunderbolt, Wi-Fi, or Bluetooth |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc graphics |
| Graphics Description | Arc graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.5"L x 12.6"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | InfinityEdge |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form