Limited Time Sale$365.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111868 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $244.00 | Model Number | 209111868 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell UltraSharp U2723QE - LED monitor - 27-3840 x 2160 4K :: U2723QE (Monitors > Monitors)
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Black |
| Shape | Flat |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Model Name | DELL-U2723QE |
| Resolution | 4K UHD 3840 x 2160 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color Gamut | 100 |
| Item Weight | 14.64 Pounds |
| Pixel Pitch | 0.16 |
| Screen Size | 68.47 Centimeters |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | DELL-U2723QE |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Adaptive Sync | G-Sync Compatible |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Response Time | 10 Milliseconds |
| Screen Finish | Flat |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Warranty Type | 3 Years Manufacturer Warranty |
| Contrast Ratio | 1000:1 o superiore |
| Total Usb Ports | 8 |
| Has Color Screen | Yes |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Power Consumption | 25.9 Watts |
| Display Technology | IPS |
| Total USB 30 Ports | 4 |
| Additional Features | [POSSIBLE] 4K UHD, USB-C, USB connectivity |
| Hardware Connectivity | USB Type C |
| Connectivity Technology | DisplayPort, USB-C |
| Item Dimensions D x W x H | 8.27"D x 14.96"W x 19.29"H |
| Specific Uses For Product | [Multimedia, Gaming, Productivity] |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Picture Quality Enhancement Technology | IPS Black Technology |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form