Limited Time Sale$108.55 cheaper than the new price!!
| Management number | 209086717 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $72.36 | Model Number | 209086717 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
CUDA Cores - 1792 Peak Single Precision FP32 Performance - 5.3 TFLOPS Multi-GPU Scalability - NVIDIA SLI HB GPU Memory - 8 GB GDDR5 Memory Interface - 256-bit Memory Bandwidth - 243 GB/s System Interface - PCI Express 3.0 x16 Maximum Power Consumption - 105 W
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | P4000 |
| Manufacturer | Dell |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Professional |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Compatible Devices | Desktop |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Quadro 4000 |
| Graphics Description | NVIDIA Quadro P4000, 8GB GDDR5, 1792 CUDA Cores, 256-bit Memory Interface |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Display Resolution Maximum | 8K |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form