Limited Time Sale$659.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209092373 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $440.00 | Model Number | 209092373 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel 14th Gen i5-14500, 5GHz Processor ( 24MB Cache, 14-Cores, 20-Threads, 6 Performance-cores) Storage: Up To 2TB PCIe SSD (Solid State Drive)+500GB External Storage Memory: Up To 64GB DDR5 Memory Graphics: Integrated Graphics Integrated Graphics Operating System: Windows 11 Connectivity:, Ethernet LAN (RJ-45) Camera: No Webcam Input/Output:, Black, Dell Standard USB Keyboard, USB Mouse Ports/Slots:, 7 USB 3.0, 1 USB-C. 1 HDMI, 1 Display Port (DP), Headphone/Microphone Combo Jack Color: Black Form/Style: Desktop Product Dimensions (WxLxH): 12.76 IN x 6.06 IN x 11.53 IN Weight: 9.17lb
| Brand | Dell |
|---|---|
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | QCT |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | 14th Gen Intel Core i5-14500 |
| Item Weight | 12 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED/LCD (External) |
| Manufacturer | Dell Computer |
| Model Number | QCT1250 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Item Dimensions | 6.06 x 12.76 x 11.53 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 14500 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, Headphone, USB, USB Type C |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, wired, membrane keyboard with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Seller |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 24 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form