Limited Time Sale$575.37 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117554 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $383.58 | Model Number | 209117554 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell Pro Micro QCM1250, built on the next-generation OptiPlex 7000 Micro platform, delivers exceptional power in an ultra-compact design. Featuring Intel’s high-performance i5-14500T 14-core processor, this system ensures smooth productivity for multitasking professionals, educators, creators, and business teams. Its small footprint frees up valuable desk space while maintaining enterprise-grade reliability and efficiency.
| UPC | 884116805991 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Dell Pro Micro |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 2.5 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | QCM1250 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 7.9 x 7.25 x 1.5 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-14500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket F |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI |
| Hard Disk Interface | Ethernet |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD 770 Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired, Standard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 3 Year Warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form