Limited Time Sale$724.71 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115102 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $483.14 | Model Number | 209115102 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Precision Tower 5820 Workstation W-2133 6C 3.6Ghz 64GB 1TB NVMe P4000 Win 11
| UPC | 638775868787 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | T5820 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED or LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 2133 MT/s |
| Model Number | T5820 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | W-2133 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Xeon |
| Processor Socket | LGA 3647 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort |
| Additional Features | Dvd |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Quadro P4000 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | DisplayPort |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form