Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111766 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209111766 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell's most powerful 17" workstation Our ultra scalable 17.3" mobile workstations feature stunning screen scape and customizable performance with Dell Optimizer for Precision.
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Gray |
| Series | Precision 7000 |
| Voltage | 240 Volts |
| Processor | 2.2 GHz core_i7 |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Item Weight | 10.38 pounds |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | RTX A1000 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | 7780 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Optical Drive Type | No Information Available |
| Product Dimensions | 10.4 x 15.7 x 1.12 inches |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA RTX A1000 |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Number of Processors | 1 |
| Item Dimensions LxWxH | 10.4 x 15.7 x 1.12 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1080 Pixels |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Standing screen display size | 17.3 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form