Limited Time Sale$2,297.70 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071715 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,531.80 | Model Number | 209071715 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Optimized for performance, reliability, and user experience, the Dell Precision Mobile Workstations take your ideas to the next level. Keep your system cool, quiet and running at peak performance with advanced thermal designs and Intel Core processors. Creativity flows uninterrupted with the equipped GPU providing mission-critical reliability.
| UPC | 884116473879 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Aluminum Titan Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Precision 5000 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.3 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 5490 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Precision 5490 Mobile Workstation, Standard Battery |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 5.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 185H |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Unknown |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use USB, Wi-Fi, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 9th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA RTX 1000 Ada |
| Graphics Description | RTX 1000 Ada |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Multimedia |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 24 |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 16.3"L x 4.3"W x 13.3"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Low Blue Light |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form