Limited Time Sale$1,423.19 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113708 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $948.80 | Model Number | 209113708 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor14th Gen Intel Core i5-14500T, 14C (6P + 8E) / 20T, P-core 1.7 / 4.8GHz, E-core 1.2 / 3.4GHz, 24MBOperating SystemWindows 11 Pro, EnglishGraphics CardIntel UHD Graphics 770Monitor23.8" Full HD (1920 x 1080) IPS LED Alti-GlareMemory64GB DDR5 RAMStorage1TB PCIe NVMe M.2 Solid State DrivePorts1 USB 3.2 Gen 2x2 Type-C port1 DisplayPort 1.4a/HDCP 2.3 port, up to 5120 x 3200 @ 60Hz2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports2 USB 2.0 Type-A ports with Smart Power On1 RJ45 Ethernet Port 10/100/1000 Mbps port1 Audio line-out port, retaskable1 USB 3.2 Gen 2 Type-A port with PowerShare1 Universal audio portSlots1 SATA slot for 2.5-inch HDD1 M.2 2230 slot for Wi-Fi and Bluetooth combo card1 M.2 2230/2280 slots for PCIe solid-state driveCamerapop-up FHD cameraAudio and SpeakersAutomatically adapts dual-speaker and micWirelessIntel Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax, Bluetooth wireless cardPower130 W AC adapterKeyboardWired Keyboard and MouseDimensionsDepth: 2.28 in. (57.90 mm) / Width: 21.26 in. (540.00 mm) / Height: 13.95 in. (354.30 mm)Weight12.37 lbs. (5.61 kg)
| UPC | 884116304708 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | OptiPlex |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Style Name | Business/Professional All-In-One |
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 7420 |
| Speaker Type | built-in stereo |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Cooling Method | Passive |
| Item Dimensions | 21.26 x 13.95 x 2.28 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-14500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket F |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Windows Defender, Windows Hello, Secure Boot, Camera Privacy Shutter (inferred) |
| Specification Met | Yes |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, USB |
| Additional Features | Webcam |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wired, Full-size Membrane Keyboard with QWERTY Layout |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Cache Memory Installed Size | 24 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | All in One |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form