Limited Time Sale$271.63 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071260 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $181.09 | Model Number | 209071260 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 752811071204 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Optiplex 7050 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | i7-6700T 2.80GHz |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 6 Pounds |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Optiplex 7050 |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 22 x 10 x 6 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 6700T |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Bluetooth, DisplayPort, Ethernet, HDMI, Media Card, Secure Digital Card, USB, USB 3.0, USB 3.1 Type C |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-600 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Full-size, Wireless, Membrane, English Layout, Black, Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 5 GHz Radio Frequency |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | HDMI, LAN, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form