Limited Time Sale$97.05 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117314 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $64.70 | Model Number | 209117314 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 7050 MFF Intel Core i5-6600T 8GB 128GB Desktop PC Refurbished Window 10 Professional with Keyboard and Mouse (Renewed)
| UPC | 860008740403 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 7050 |
| Model Year | 2016 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 8GB |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Model Number | Optiplex 7050 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Speakers |
| Item Dimensions | 9 x 18 x 4 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 6600T |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 6600T |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard full-sized keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1-Year Warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | 256 Gb |
| Video Output Interface | HDMI, VGA |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form