Limited Time Sale$264.31 cheaper than the new price!!
| Management number | 209119834 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $176.20 | Model Number | 209119834 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 196105190477 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 5090 SFF Desktop |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 512GB SSD 16GB |
| Item Weight | 5.65 Kilograms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2.9 GHz |
| Model Number | Optiplex 5090 SFF Desktop |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 11.42 x 3.66 x 11.54 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | No Plug |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-10700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Card Ram | 1 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer |
| Hardware Interface | HDMI, USB, USB 2.0 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Intel integrated graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form