Limited Time Sale$234.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072436 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $156.00 | Model Number | 209072436 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
SpecificationsProcessor: Intel Core i5-10500 3.10 GHz up to 4.50 GHz, 6 Cores, 12 ThreadsOperating System: Windows 11 ProfessionalMemory: 16GB RAMHard Drive: 512GB Solid State DrivePorts: Two USB 2.0 port (front); Four USB 3.2 Gen 1 ports (rear); Two USB 2.0 ports with SmartPower on (rear); One RJ-45 Ethernet port; One Universal audio port (front); One Re-tasking Line-out/Line-in audio port (rear); Two DisplayPort 1.4 ports (rear)Includes1 Dell OptiPlex 3090 Small Form Factor Tower Desktop PC1 Keyboard1 Mouse1 Power Cord
| UPC | 760532623497 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 3090 SFF |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Modern |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell OptiPlex 3090 SFF |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.1 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-10500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-10500 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, USB, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired, Standard Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form